صادرات مواد، قطعات و ماشین آلات معدن تا 20 مارس به 10 میلیارد دلار می رسد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جعفر سرقینی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جعفر سرقینی

طبق پیش بینی های انجام شده بخش صنعت و معدن ایران و کارخانه های فعال در این زمینه تا پایان سال جاری شمسی بیش از 10 میلیارد دلار صادرات مواد، قطعات و ماشین آلات معدن به کشورهای خارجی داشته باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جعفر سرقینی در حاشیه گردهمایی شورای عالی معادن کشور در شهر زنجان گفت: « با این که معادن ایران نمی توانند نیازهای کشور، کارخانه های صنعتی و شرکت های ساخت و ساز را برآورده کند با این حال حدود 9 تا 10 میلیارد دلار مواد معدنی و سایر محصولات را تا پایان سال جاری شمسی صادر خواهیم کرد.»
در اواخر ماه نوامبر، وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد كه ارزش صادرات مواد معدنی و محصولات ايران در شش ماهه اول سال در مقايسه با رقم سال گذشته 11.7 درصد افزايش داشته است. براساس داده های منتشر شده از سوی این وزارتخانه، در کل 15.8 میلیون تن مواد و محصولات معدنی به ارزش 3.891 میلیارد دلار در نیمه اول سال جاری به سایر کشورها صادر شده است. داده های منتشر شده همچنین حاکی از آن است که تا تاریخ ذکر شده نزدیک به 40 درصد از کل هدف صادرات برای بخش معدن کشور محقق شده است.
طبق گزارش، شمش فولاد با داشتن 1.198 میلیارد دلار ارزش صادرات رتبه اول در این جدول را دارد، پس از آن سنگ آهن و کنسانتره آن با 617 میلیون دلار ارزش رتبه دوم، محصولات فولادی به ارزش 575 میلیون دلار و مس کاتد با ارزش 262 میلیون دلار نیز رتبه های بعدی جدول را در اختیار دارند.
کشورهای چين، عراق، اندونزی، غنا، پاكستان، تركيه، افغانستان، امارات، عمان و تايلند در شش ماه ياد شده عمده واردكنندگان مواد، قطعات و ماشین آلات معدن از ايران بوده‌اند. ارزش صادرات مواد معدنی به چین به 1.2 میلیارد دلار، عراق 454 میلیون دلار، اندونزی 422 میلیون دلار ، تایلند 302 میلیون دلار و ترکیه 296 میلیون دلار رسیده است.

 

منبع ترجمه خبر: TEHRAN TIMES : NO. 13564

 

نظرات بسته شده اند.